INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Oživljavanje stare tehnike: Nabijena zemlja kao put ka održivoj gradnji

28.02.2024. | Gradjevinarstvo.rs

Istraživači sa UBC Okanagan vraćaju se tradicionalnim metodama gradnje koristeći sekundarne proizvode poput letećeg pepela iz celuloznih fabrika i termoelektrana na ugalj, u cilju poboljšanja materijala za gradnju i promovisanja održivosti u građevinskom sektoru.

Zemlja

Ilustracija (Foto: PIxabay)

Stara tehnika gradnje, poznata kao tehnika nabijene zemlje, nudi alternativu tradicionalnom cementu koristeći materijale koji su često dostupniji i ekološki prihvatljiviji.

Dr Sumi Siddiqua, profesor na Odeljenju za građevinarstvo UBC Okanagan i glavni istraživač u Laboratoriji za testiranje naprednih geomaterijala, naglašava napore industrije da nađe praktičnu primenu za leteći pepeo, koji se inače smatra otpadom. Ovaj fini prah, koji ima slične karakteristike čvrstoće i teksture kao i cement, već se koristi kao dodatak betonu radi poboljšanja njegovih karakteristika.

Korišćenjem materijala poput pepela u kombinaciji sa lokalnom zemljom, ne samo da se smanjuje potreba za eksploatacijom peska, već se dobijaju i konstrukcije koje su otpornije na požare u poređenju sa tradicionalnim drvenim strukturama. U saradnji sa BC Housing i autohtonim zajednicama, UBC's Build Better Cluster istražuje kako integracija gradnje pomoću nabijene zemlje može doprineti izgradnji novih, održivih domova, posebno u svetlu globalne nestašice građevinskog peska.

Dr Siddiqua ističe da, iako se masovna izgradnja pomoću nabijene zemlje možda neće odmah dogoditi, već se počelo sa dodavanjem letećeg pepela u kompozitne cemente, što bi moglo predstavljati budućnost građevinskog sektora. S obzirom na rastuću potražnju za održivim građevinskim materijalima širom sveta, upotreba materijala kao što je leteći pepeo predstavlja važan trend u industriji.

Istraživanje objavljeno u časopisu Construction and Building Materials pokazuje da dodavanje pepela poboljšava termičke i strukturne karakteristike zidova, čineći ih pogodnim za različite klimatske uslove i pružajući bolju izolaciju, što je posebno korisno za udaljene zajednice.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


XELLA-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
DJB 16.06.2025.
G-đo Damjanović, ako predsednik odluči da s...
Zoran 12.06.2025.
Super.
mileva 29.05.2025.
Ako, neka , sve izbetonirati do poslednje t...
mileva 29.05.2025.
I, dragi stručnjaci , šta ćete konkretno p...
olja 28.05.2025.
Dragi biolozi, Jeste li sigurni u bezbedno...

;