INFONET-468X60-BANNER

Arhitektura i Konferencija UN o klimatskim promenama u Kopenhagenu

02.01.2010. | WAN

Predsednica Međunarodne unije arhitekata - UIA (L'Union Internationale des Architecte) Louise Cox, za vreme održavanja samita u Kopenhagenu, komentarisala je da prosečan stanovnik planete nije svestan značaja koji arhitekte imaju za klimatske promene:

- Zastrašujuće je to što ljudska zajednica ne razume šta možemo da učinimo za poboljšanje ili pogoršanje stvari - rekla je ona za sajt WAN.

Napomena: na kraju teksta dati su prateći linkovi.

Na samitu u Kopenhagenu, pored UIA, na skupu su bili prisutni i predstavnici Kraljevskog instituta britanskih arhitekata - RIBA (Royal Institute of British Architects), Australijski institut arhitekata (Australian Institute of Architects), Udruženje arhitekata Komonvelta (Commonwealth Association of Architects) kao i arhitekata Kanade (Architecture Canada).

Oni su zajedno nastupili sa Pozivom na akciju (Call for Action) u petnaest tačaka, kako bi podstakli Vlade, arhitekte i širu globalnu zajednicu da se bore protiv klimatskih promena, da postave osnovne ciljeve i naglase ulogu arhitekture u globalnom zagrevanju.

Posvećenost Kopenhagena (na fotografiji gore) merama za očuvanje životne sredine nedavno je donela ovom gradu titulu najzelenijeg velikog evropskog grada (po istraživanju Economist Intelligence-a), iako se ovaj grad ne snabdeva energijom iz hidroelektrana, a biomasu je tek počeo da koristi i trenutno samo 17% energije dolazi od obnovljivih izvora.

Aprila 2009. godine u Danskoj je napravljena prva energetski pozitivna kuća. Dve danske kompanije za proizvodnju prozora, Velfac i Velux, stoje iza projekta pod imenom Home for Life (Kuća za život - pogledati link na kraju teksta).

Danski arhitektonski biro MAPT projektovao je paviljon od polovnih transportnih/kargo kontejnera poređanih u obliku gradskog bloka koji će u kopenhagenskoj luci za vreme održavanja Konferencije o klimatskim promenama u Kopenhagenu (COP15) biti domaćin izložbe fokusirane na održivost u urbanim sredinama (link na kraju teksta).


Gradovi troše dve trećine primarne energije sveta, i proizvode oko 70% emisije CO2, i upravo ove statistike potvrđuju značaj parole boraca za životnu sredinu iz 1960-ih godina: Razmišljaj globalno, deluj lokalno. Isto važi i danas:

- Fenomen klimatskih promena je izazov koji zahteva istinski međunarodni napor za borbu protiv uzroka i efekata - kaže Ruth Reed, predsednica RIBA (udruženja britanskih arhitekata) objašnjavajući ulogu te organizacije na Konferenciji - Mnoga od rešenja: izgradnja zelenih zgrada, smanjenje potrošnje energije i promena našeg ličnog stila života, svako od njh podrazumeva učešće na lokalnom nivou, a upravo tu srhitekti mogu da odigraju svoju značajnu ulogu.

Linkovi:

 

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
DARKO 15.04.2024.
Nadam se da će ulazak u tunel biti kroz par...
Nemanja 31.03.2024.
A coskovi kako se zidaju?
Miodrag 30.03.2024.
Kuću sam počeo da gradim na porodicnom iman...
Milan 30.03.2024.
Kad završe Ameri ovaj hotel nebi bilo loše ...
Dr 20.03.2024.
Najveća prednost betonskog crepa u odnosu n...

;