BAU2025-468X60-BANNER

KSPALPHA-970X250-BANNER

Kako tekstilni otpad rešava velike probleme građevinarstva?

15.11.2024. | Gradjevinarstvo.rs

Australijski istraživači sa RMIT univerziteta razvili su inovativan način da ojačaju beton koristeći neočekivani materijal - vlakna starih tepiha. Ova tehnika ne samo da smanjuje pojavu pukotina, već i povećava čvrstoću betona, čineći ga trajnijim i ekološki prihvatljivijim.

Beton sa vlaknima tepiha

Beton sa vlaknima tepiha (Foto: RMIT University)

Tradicionalni beton, koji se koristi širom sveta, suočava se sa pucanjem u ranim fazama korišćenja, što može dovesti do korozije i ugrožavanja konstrukcija. Na godišnjem nivou, Australija troši oko 8 milijardi dolara na popravke betonskih konstrukcija, dok SAD izdvaja čak 76 milijardi dolara za popravke. Potreba za inovativnim rešenjima je očigledna.

Prednosti vlakana tepiha u betonu

Dr Chamila Gunasekara, vodeći istraživač, objasnio je da vlakna iz odbačenih tepiha značajno smanjuju skupljanje betona i pojavu pukotina. Konkretno, ova metoda smanjuje rano pucanje betona za 30%, dok istovremeno povećava otpornost na pritisak za 40%. Ovo je ključni korak ka povećanju trajnosti betonskih konstrukcija.

Ekološki aspekt

Pored građevinskih prednosti, korišćenje tekstilnog otpada pomaže u smanjenju zagađenja. Tepisi, često napravljeni od materijala poput najlona i poliestera, sadrže hemikalije koje mogu biti štetne pri spaljivanju i zagađuju zemljište i vodu.

Australija je jedan od najvećih potrošača tekstila. Njeni stanovnici godišnje u proseku kupe 27kg nove odeće i tekstila, a 23kg odbace. Zato bi recikliranje vlakana iz tepiha i odeće doprinelo održivijem upravljanju otpadom.

Budući koraci

Osim tepiha, istraživači razmatraju upotrebu drugih materijala, poput odbačene vatrogasne opreme, mada njene osobine otežavaju reciklažu.

Istraživanja pokazuju da do 70% tekstilnog otpada može biti upotrebljeno za pripremu betona, što otvara nove mogućnosti u industriji građevinskih materijala.

U narednoj fazi, planirani su testovi na terenu kako bi se procenile performanse ovog betona u realnim uslovima. Cilj je da se kroz saradnju sa industrijom i lokalnim vlastima ubrza primena ovog održivog rešenja.

Ova inovacija predstavlja značajan korak ka održivoj građevinskoj industriji. Pored smanjenja otpada i emisije ugljen-dioksida, novi beton nudi veći kvalitet i duži vek trajanja građevinskih objekata. Rezultati istraživanja već su objavljeni u uglednom časopisu Construction and Building Materials, naglašavajući važnost ovog otkrića za budućnost građevine.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


LAFARGE-300X250-BANNER
MORAVACEM-300X250-BANNER
MAKSPLAST-300X120-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


XELLA SRBIJA
XELLA SRBIJA
LAZAREVAC-VREOCI
www.xella.rs

BAUMIT
BAUMIT
BEOGRAD-KALUĐERICA
www.baumit.rs

ISOMAT
ISOMAT
PEĆINCI-ŠIMANOVCI
www.isomat.rs

MORAVACEM
MORAVACEM
PARAĆIN-POPOVAC
www.moravacem.rs

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...

;