Prvi radovi finansirani ruskim kreditom od 800 miliona dolara za "Železnice Srbije" počeće od 10. marta na deonici Beograd-Pančevo, kaže Dragoljub Simonović. Vrednost radova na toj deonici iznosi 69 miliona evra, od čega je 60 miliona iz ruskog kredita, a devet miliona obezbeđuje država koja u tom projektu učestvuje sa 15 odsto sredstava.

U "Železnicma Srbije" kažu da je devet miliona evra, koje obezbeđuje država, već uplaćeno za realizaciju tog projekta. Generalni direktor "Železnica" Dragoljub Simonović objasnio je da je reč o izgradnji drugog koloseka pruge od Beograda do Pančeva, kao i modernizaciji postojećeg koloseka i da radovi obuhvataju i Pančevački most.
Do kraja februara "Železnice Srbije" bi trebalo da potpišu Aneks dva ugovora o ruskom kreditu za finansranje radova na još šest deonica na železničkom Koridoru 10. Simonović je rekao da će 90 odsto radova na deonici od Beograda do Pančeva voditi domaće firme, a da će glavni izvođač biti neka od ruskih firmi.
Simonović je najavio da će 24. februara biti otvorene ponude za tender za nastavak izgradnje Prokopa u Beogradu i da će već u martu biti poznato ko će biti izvođač, kao i da bi tada mogli da krenu i radovi. Prema njegovim rečima, za oslobađanje 30 hekratara savskog amfiteatra za realizaciju projekta "Beograd na vodi" "Železnicama" je potrebno oko 2,5 miliona evra.
U pitanju je prva faza odslobađanja tog prostora tokom koje će sa te lokacije biti iseljeno 50 kilometara pruge, 200 skretnica i nekoliko desetina raskrsnica za šta će biti potrebno između tri i šest meseci. Simonović je posetio da će nastavak izgradnje Prokopa biti finasnirani kuvajtskim kreditom od 26 miliona evra i da su Kuvajćani zainteresovani da u Prokop ulože dodatnih 60 miliona evra.






























;