INFONET-468X60-BANNER

CIP: Za realizaciju ruskog kredita gotovo 90% projekata

14.01.2013. | Tanjug

Za realizaciju ruskog kredita namenjenog modernizaciji železničke infrastrukture u Srbiji završeno je 90% potrebnih projekata, izjavio je danas zamenik generalnog direktora Saobraćajnog instituta CIP Vladimir Simić. Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić potpisao je u Moskvi, sa ruskim ministrom finansija Antonom Siluanovom ugovor o državnom izvoznom kreditu od 800 miliona dolara za potrebe Železnica Srbije.

Srpske železnice će zahvaljujući tom kreditu biti modernizovane u narednih pet godina i biće povećane brzine vozova na glavnim železničkim pravcima – Koridoru 10 i barskoj pruzi, izjavio je Tanjugu generalni direktor "Železnica Srbije" Dragoljub Simonović dodajući da će prvi radovi početi na proleće na pruzi Beograd-Pančevo.

Prema rečima zamenika generalnog direkrora CIP-a Simića u potpunosti je završen projekat za gradnju drugog koloseka od Beograda do Pančeva, prugu Valjevo-Loznica i tri deonice na železničkom Koridoru 10.

Železnice su najavile da će već na proleće ove godine početi modernizacija i elektrifikacija 15 kilometara pruge Beograd-Pančevo, kao i radovi na tri, od ukupno šest deonica na Koridoru 10. Reč je o deonicama Golubinci-Ruma (17,9 kilometara), Sopot-Kosmajski Kovačevac (18,4 km) i Mala Krsna-Velika Plana (29 km). Simić je kazao da se u februaru očekuje završetak projekata za preostale tri deonice na Koridoru 10 južno od Niša: Vinarce-Đorđevo (15 km), Vranjska Banja-Ristovac (17,7 km) i Bujanovac-Bukarevac (13,8 km).

"Ostaje da se završe projekti za te tri deonice na Koridoru 10 i time bi posao koji je CIP ugovorio sa ruskom stranom bio u potpunosti završen", naveo je on.

Za prugu Valjevo-Loznica projekti su završeni i ostalo je još da se završi stručna kotrola Republičke revizione komisije, a samim tim i tehnička kotrola glavnih projekata.

Što se tiče pruge Beograd-Bar kroz Srbiju, CIP je uradio studiju sa italijanskom kompanijom Italfer o mogućnostima i načinima rekonstrukcije tog važnog železničkog pravca i ta studija je, prema njegovim Simića, sjajna osnova da se na osnovu nje urade kvalitetni projektni zadaci i detaljna razrada glavnih projekata kako bi se ta pruga dovela u odgovarajuće stanje za prevoz robe i putnika.

To će biti značajan posao i za srpsku privredu, jer je definisano da će sa 30 odsto radnika i materijala učestvovati srpska strana, kažu u Železnicama Srbije.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dragan 01.04.2026.
Još jedan primer potpuno pogrešnog postavlj...
Dragan 30.03.2026.
Radio sam u veleprodaji građevinskog materi...
Мик 25.03.2026.
Како ван урбаног дела насеља ако пролази кр...
Dzi 26.01.2026.
Uvek raduje svaka lepa vest iz Afrike...nar...
Darko 26.01.2026.
Da li je ispunjen Član 26 Zakona: Podzak...

;