INFONET-468X60-BANNER

POLET-970X250-BANNER

Stiroporom do energetske efikasnosti

18.10.2012. | Gradjevinarstvo.rs

Desetog oktobra 2012. godine uspešno je orgranizovano stručno predavanje kompanije Austrotherm kojem su prisustvovali pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije, kao i srpski projektanti sa kojima sarađuju.

Predavanje je nosilo radni naslov:

„Poboljšanje energetske efikasnosti u visokogradnji uz pomoć ekspandiranog polistirena (stiropora) kao termoizolacionog materijala, sa posebnim fokusom na protivpožarnu zaštitu i zaštitu životne sredine – pravna implementacija i praktična iskustva iz Austrije.“

Predavač je bio gost iz Austrije, gospodin Dr. Clemens Demacsek (Klemens Demaček) -  predsednik „GPH“ („Güteschutzgemeinschaft Polystyrol – Hartschaum“), udruženja austrijskih proizvođača stiropora. Austrijska „majka-kompanija“ (Austrotherm GmbH) je uticajna članica tog udruženja, tako da je uz posredovanje ove kompanije doveden eminentni stručnjak Dr. Demačeka u Beograd.

 

Andreas Haidenthaler

 

Ivan Zarev

Skup su najpre, osim predstavnika kompanije Austrotherm, pozdravili gospodin Andreas Haidenthaler (Andreas Hajdentaler), Trgovinski savetnik pri ambasadi Austrije, kao i gospodin Ivan Zarev, načelnik Uprave za preventivnu zaštitu MUP-a Repubilke Srbije.

Dr. Demaček je svoje predavanje podelio u 3 celine, onako kako je to gore navedeno u radnom naslovu predavanja, tako da se u njegovom skoro dvočasovnom izlaganju moglo podosta čuti. Projektanti su sigurno najviše bili zainteresovani za uticaj EPS-a (stiropora) na poboljšanje energetske efikasnosti u zgradarstvu, dok su pripadnici MUP-a (Sektora za vanredne situacije) svoje veliko interesovanje pokazali za ponašanje EPS-a pri gorenju. Zaštita životne sredine je bila tema koja je podjednako interesovala obe ciljne grupe.

Dr. Demaček je svoje predavanje bazirao na pravnoj regulativi i praksi u Austriji, zemlji koja je već punih 17 godina (od 1995. godine) punopravna članica Evropske Unije. Gosti i slušaoci predavanja mogli su da se uvere da postoje sličnosti, ali i neke bitne razlike između regulativa dvaju zemalja (Austrije i Srbije). Ono što je neminovno je to da će se protivpožarna regulativa u Srbiji sasvim sigurno u narednom periodu približavati onoj koja je važeća u Austriji (tj. u EU), a ne obrnuto. Što se energetske efikasnosti tiče, Austrija je tu mnogo ispred Srbije jer u Austriji odavno postoje već i državni programi kojima se pospešuje gradnja energetski „štedljivih“ objekata (niskoenergetske i pasivne kuće).   

Nakon svog veoma pažljivo slušanog predavanja, Dr. Demaček je vrlo rado odgovarao na pitanja, razvila se i jedna dvadesetominutna diskusija, što ovom seminaru svakako daje još jednu dodatnu, pozitivnu ocenu.


 

Komentari: 0

Vezane kategorije


VESTI /iz kategorije/


AUSTROTHERM-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Nikola 03.09.2024.
Prodje jun odavno, djubra i napustenih pump...
Maja Gavric 23.08.2024.
Moram priznati da sam malo zatecena ovim re...
Marko 19.08.2024.
Bravo, i hvala za edukativni tekst
Antihrist 19.08.2024.
Opet Kraljevo osta poslednja rupa na sviral...
Milan 12.08.2024.
Šteta što prvo nije napravljena pruga BG - ...

;