INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

FlectoLine - Fasada koja se prilagođava vremenskim uslovima

23.05.2025. | Gradjevinarstvo.rs

U Frajburgu je predstavljen pionirski građevinski projekat koji obećava novu eru energetski efikasnih zgrada. Inovativni sistem fasade pod nazivom FlectoLine, razvijen u okviru međunarodnog istraživačkog projekta Flectuation, koristi fleksibilne elemente koji se automatski prilagođavaju vremenskim uslovima, značajno poboljšavajući unutrašnju klimu i smanjujući potrošnju energije.

FlectoLine

Tokom hladnih dana paneli se zatvaraju (Foto: University of Stuttgart/itke/ITFT)

Prototip ove inteligentne fasade prostire se na 83,5m2 i sastoji se od 101 pokretnog panela, izrađenog od laminata ojačanog vlaknima, koji reaguje na promene temperature i svetlosti pomoću komprimovanog vazduha i algoritama mašinskog učenja.

Sistem je postavljen na stakleniku u Botaničkoj bašti Univerziteta u Frajburgu i predstavlja prvi funkcionalni model ovakvog tipa u stvarnim spoljnim uslovima.

Pametan odgovor na klimatske promene

Ono što ovaj sistem izdvaja jeste sposobnost da se automatski prilagodi - tokom hladnih dana paneli se zatvaraju kako bi omogućili maksimalan ulazak svetlosti i toplote, dok se pri višim temperaturama otvaraju i stvaraju senku, štiteći unutrašnji prostor od pregrevanja.

Zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, sistem koristi trenutne i predviđene vremenske podatke kako bi odabrao optimalan položaj panela, čime se postiže balans između energetske efikasnosti i komfora.

Napajanje sistema obezbeđuju integrisani fotonaponski moduli, čime se dodatno doprinosi održivosti projekta.

Fascinacija prirodom kao inspiracija

Razvoj FlectoLine fasade rezultat je više od deset godina istraživačkog rada, koji su vodili Institut za građevinske strukture i projektovanje konstrukcija (ITKE) i Institut za tekstilne i vlaknaste tehnologije (ITFT) Univerziteta u Štutgartu, u saradnji sa Grupom za biomehaniku biljaka (PBG) Univerziteta u Frajburgu.

FlectoLine

Prototip se sastoji od 101 pokretnog panela, izrađenog od laminata ojačanog vlaknima (Foto: University of Stuttgart/itke/ITFT)

Istraživači su koncept zasnovali na prirodnim principima - mehanizam zatvaranja lista biljke vodeni točak (Aldrovanda vesiculosa) poslužio je kao model za kretanje panela, dok su strukturalne osobine krila prugaste bube inspirisale način na koji se menja krutost materijala radi postizanja preciznih pokreta.

Priznanje za inovaciju

Zahvaljujući jedinstvenom spoju biologije i tehnologije, FlectoLine je osvojio specijalnu nagradu Fondacije MVV za budućnost na prvom izdanju takmičenja "Nagrade za bioinspirisane inovacije Baden-Virtemberg", koje je održano tokom 6. Kongresa bionike u Manhajmu.

Organizator događaja bio je Mreža za bioinspirisani razvoj Baden-Virtemberga, uz podršku regionalnog Ministarstva za ishranu, ruralne oblasti i zaštitu potrošača.

Jedna od članica istraživačkog tima, Edith A. Gonzalez iz ITKE, istakla je da ova fasada predstavlja rezultat višegodišnjeg rada i prvi je ovakav demonstrator na otvorenom, potpuno funkcionalan i zasnovan na savremenim materijalima.

Ujedno, autori projekta su podvukli da je arhitektura pred velikim izazovima usled klimatskih promena, te da ovakva rešenja predstavljaju neophodan pravac razvoja buduće gradnje u kojoj će održivost, fleksibilnost i inteligentni sistemi morati da budu integrisani u samu srž projektovanja.

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


LHR
LHR
NOVI BEOGRAD
www.lhr.rs

OKTAVUS
OKTAVUS
NOVI BEOGRAD
www.oktavus.rs

BAUDER
BAUDER
NOVI BEOGRAD
www.bauder.rs

ABB
ABB
BEOGRAD
www.abb.com

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
mileva 29.05.2025.
Ako, neka , sve izbetonirati do poslednje t...
mileva 29.05.2025.
I, dragi stručnjaci , šta ćete konkretno p...
olja 28.05.2025.
Dragi biolozi, Jeste li sigurni u bezbedno...
Žarko 07.04.2025.
Da li je poznata ukupna cena organizacije i...
Blagoje 01.04.2025.
Lepo opisane mogućnosti kojima nemam pristu...

;