BAU2025-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Revolucionarna fasada sa mikroalgama proizvodi energiju uz pomoć veštačke inteligencije

08.11.2024. | Gradjevinarstvo.rs

Istraživači sa Univerziteta Vaterlo razvili su inovativnu dvostruku fasadu koja koristi mikroalge i napredne algoritme mašinskog učenja za proizvodnju energije. Ovaj pionirski sistem, koji integriše prirodne i tehnološke elemente, obećava revolucionarne promene u održivoj arhitekturi, s posebnim naglaskom na uštedu energije i smanjenje ugljeničnog otiska zgrada.

Alge

Ilustracija (Foto: Pexels)

Stručnjaci su naglasili važnost ove fasade, ističući da su standardno grejanje i energetska potrošnja u komercijalnim i mešovitim zgradama odgovorni za značajan deo globalnih emisija CO2, tačnije za 37%. Sa sve većom izgradnjom u Kanadi, korišćenje ovakvih održivih rešenja postaje ključni faktor u očuvanju životne sredine.

Oni su osmislili sistem dvostrukih staklenih fasada koji koristi šuplji prostor između slojeva stakla kao fotobioreaktor za uzgoj mikroalgi. Ovaj reaktor omogućava mikroalgama da apsorbuju sunčevu svetlost i pružaju hladovinu, smanjujući toplotno opterećenje unutar zgrade.

Uz pomoć mašinskog učenja i simulacija, istraživači su optimizovali geometriju ovih fasada kako bi poboljšali efikasnost rasta biomase mikroalgi.

Dr Mohamad Araji, profesor Arhitektonskog fakulteta, izjavio je da je cilj ovog istraživanja pretvaranje energetski efikasne arhitekture u održive sisteme koji apsorbuju ugljenik, smanjuju zagrevanje obejakata i potrebu za oslanjanjem na električnu mrežu.

Araji je dodao da integrisanje ovog sistema u visoke zgrade, koje imaju veću ukupnu površinu fasade u poređenju sa krovom, može značajno poboljšati energetsku efikasnost objekata.

Alge

Foto: Vaterlo univerzitet

Adham Elmalky, jedan od istraživača, istakao je da ovakav sistem omogućava optimizaciju upotrebe mikroalgi za kontrolu unutrašnje temperature zgrade.

U okviru laboratorijskih testova dobijeni su rezultati koji pokazuju povećanje biomase mikroalgi za čak 80%, što otvara mogućnost korišćenja te biomase za proizvodnju biogoriva i dodatno smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva.

Ovaj sistem se pokazuje posebno korisnim u hladnim zemljama poput Kanade, gde je zbog snežnih nanosa krovna površina često nepristupačna, a zgrade troše ogromne količine energije za grejanje. S obzirom na to, fasade sa mikroalgama pružaju inovativno rešenje za smanjenje energetskih troškova tokom zimskih meseci.

Radovi o ovom istraživanju objavljeni su u časopisima Renewable Energy Journal i Journal of Technology|Architecture + Design.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...

;