Kompanije „Južni tok Srbija“ i „Centar gas“ iz Rusije potpisali su Ugovor o izgradnji deonice magistralnog gasovoda „Južni tok“ kroz Srbiju, vredan oko 2,1 milijardi evra. Ugovor su potpisali direktori „Južnog toka Srbija“ Dušan Bajatović i Aleksandar Siromjatin, sa generalnim direktorom „Centar gasa“ Stanislavom Anikejevim. Oni su poručili da je ovo istorijski dan za srpsku energetiku i da će prvi gas poteći „Južnim tokom“ kroz Srbiju do kraja 2016. godine, kako je i planirano.
- Danas je završen veliki posao – rekao je Bajatović i poručio da potpisivanjem ovog ugovora počinju radove na „Južnom toku“ u našoj zemlji.
Ilustracija (Foto: Pixabay.com)
Bajatović je posle ceremonije potpisivanja Ugovora posebno zahvalio predsedniku Ruske Feredacije Vladimiru Putinu i premijeru Srbije Aleksandru Vučiću, koji su, kako je rekao, pomogli da se reše neka otvorena pitanja, što je omogućilo potpisivanje ovog ugovora. On je najavio da će uskoro biti potpisan i ugovor o kreditu za srpsku deonicu „Južnog toka“, poručivši da su obezbeđena finansijska sredstva i da će kompanija „Južni tok Srbija“ taj kredit od oko 700 miliona evra dobiti od „Gasproma“.
Prema njegovim rečima, reč je o najpovoljnijim finansijskim uslovima za kredit, koji će biti odobren po kamatnoj stopi od 4,25 odsto godišnje, a kako je rekao, „na ročnost koja nam bude potrebna“. Reč je o početnom kapitalu, a ostatak sredstava biće obezbeđen kroz projektno finansiranje, rekao je Bajatović i dodao da taj zajam neće opteretiti budžet Srbije, niti doprineti dodatnom zaduživanju „Srbijagasa“.
- To znači da će sav finansijski rizik za deonicu „Južni tok“ kroz Srbiju snositi „Gasprom“ – objasnio je Bajatović.
On je naveo da je za srpsku deonicu gasovoda urađen idejni projekat, izdata lokacijska dozvola, a narednih nedelja se očekuje i građevinska dozvola ze celu deonicu, a potom sledi eksproprijacija zemljišta i na kraju potpisavanje velikih ugovora o isporuci cevi i kompresorskih stanica za srpsku deonicu gasovoda.
U danas potpisanom Ugovoru postoji zaštitna klauzula za srpske kompanije, što će omogućiti da one u što većem obimu učestvuju u radovima na izgradnji gasovoda kroz našu zemlju, preneo je Bajatović. On je ukazao da neće biti nikakvih promena u upravljačkim pravima u zajedničkom rusko-srpskom preduzeću Južni tok Srbija, istakavši da se radi o partnerskom odnosu.
„Centar gas“ je pobedio na tenderu, koji je kompanija „Južni tok Srbija“ raspisala za izvođačca radova na srpskoj deonici tog gasovoda. Ugovor je vredan 2,1 milijardu evra, a denica srpskog gasovoda biće rađena po najboljim međunarodnim standardima i po sistemu „ključ u ruke“, rečeno je prilikom potpisivanja ugovora u zgradi kompanije „Srbijagas“ u Beogradu.
Anikejev je istakao da je ovo istoriijski dan za Srbiju, ali i za „Centar gas“ koji je pobedio na tenderu za izvođača radova, čime je okončan zahtevan posao koji je trajao dve godine.
- Učinićemo sve da maksimalno ispoštujemo rokove koje je postavio naručilac radova i računamo da će srpske kompanije, posebno građevinske, koje su priznate u toj oblasti, moći da učestvuju na poslovima izgradnje „Južnog toka“ – rekao je Anikejev.
Siromjatin je istakao da je na tenderu izabrana najvrednija kompanija, „Centar gas“, koja može da realizuje ovaj zahtevan projekat, napominjući da „Centar gas“ postoji već 40 godina i da ima „fenomenalno iskustvo u izgradnji gasovoda“. On je izrazio očekivanje da će glavni izvođač radova ispoštovati stroge rokove izgradnje gasovoda i poručio da će i „Srbijagas“ i „Gasprom“ učiniti sve da Srbija postane važno energetsko čvorište u Evropi.
Deonica „Južnog toka“ kroz Srbiju dugačka je 422 kilometra i očekuje se da će na tom projektu biti zaposleno više hiljada radnika iz Srbije, a kada bude izgrađen puni kapacite tog gasovoda biće oko 41 milijardu metara kubnih gasa godišnje.