Ima li kraja mukama Zrenjaninaca kada je reč o zdravoj pijaćoj vodi iz gradskog vodovoda, koja je zabranjena za upotrebu još 2004. zbog povećane koncentracije arsena, ili će doveka žeđ gasiti kupovinom flaširane vode?
Baš u trenutku dok se aktivno traži rešenje za izgradnju fabrike vode, sanitarna inspekcija je zabranila korišćenje vode i sa eko česme u zrenjaninskom naselju Bagljaš, jedine u gradu, koja je građena sredstvima samodoprinosa i koja je puštena u rad krajem 2011. godine. Takvo rešenje inspekcija je donela na osnovu analiza Zavoda za javno zdravlje u Zrenjaninu koje je utvrdilo mikrobiološku neispravnost vode iz eko česme, izgrađene ne bi li se bar nekako nadomestilo to što se građani ne mogu osloniti na kvalitet vode iz kućnih slavina.
Ali, da je rešenje na pomolu uverava gradonačelnik Zrenjanina Ivan Bošnjak koji je nedavno prisustvovao mini prezentaciji pilot postrojenja za prečišćavanje pijaće vode, nemačke firme "Vasertehnik" iz Esena, održanoj u okviru manifestacije "Evropsko selo". Ova kompanija je, da podsetimo, lane ugovorila sa zrenjaninskom lokalnom samoupravom gradnju fabrike za preradu pijaće vode, čiji kapaciteti i kvalitet bi zadovoljili potrebe stanovništva najveće lokalne samouprave u Banatu.
- Sve teče u skladu sa ugovorom, i nadam se da ćemo čitav projekat imati spreman u sledećoj godini, odnosno da ćemo prve korake u izgradnji fabrike imati narednog maja. Što se grada tiče, mi smo u akciji dobijanja što povoljnijih sredstava za investiciju. Za sada imamo jednu ponudu od samog "Vasertehnika", onako kako je pisalo u tenderu, ali pokušavamo da preko Evropske banke dođemo do još povoljnijeg aranžmana, da bi građani imali što manje troškove. Drugi deo je sređivanje svih papiroloških i tehničkih detalja radi kretanja u posao na terenu – ističe gradonačelnik Bošnjak.
Stručnjak iz "Vasertehnika" Bojan Pelivanovski napominje da se na pilot projektu fabrike vode u Zrenjaninu radi već godinu dana.
- Završavaju se tehnološki detalji, imamo očekivane rezultate, a sve uslove postavljene od grada i iz tendera smo ispunili – naglašava Pelivanovski koji veruje da će gradnja fabrike za preradu pijaće vode početi ne iduće godine, kako to očekuje gradonačelnik, već i krajem 2013.