INFONET-468X60-BANNER

Koncesija za dve deonice na Koridoru 11

22.01.2013. | Beta

Dve deonice auto-puta na takozvanom Koridoru 11 – od Beograda od Obrenovca i od Preljine od Požege, najverovatnije će se graditi koncesionim modelom. Državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva i urbanizma Srbije Miodrag Jocić kazao je u Beogradu da se priprema zaključak za Vladu Srbije koji bi to trebalo da potvrdi i dodao da će se najverovatnije koristiti model "izgradi i upravljaj" (build and operate).

- Sa javnim dugom smo premašili nivo od 60,5% bruto domaćeg proizvoda (BDP) i moramo ubuduće da razmišljamo o drugim vidovima finansiranja kao što su koncesija i javno-privatno partnerstvo – kazao je Jocić.

Podsetio je da je obezbeđen novac za preostalih 100 kilometara auto-puta, između Beograda i Požege. Pred Novu godinu potpisan je predugovor sa kineskom korporacijom "Shandong hi-speed group" za izgradnju dve deonice auto-puta – od Uba do Obrenovca i od Lajkovca do Ljiga, ukupne dužine 50 km, kazao je Jocić i dodao da će to koštati oko 300 miliona dolara.

Dodao je da je Ministarstvo građevinarstva obavestilo izabranog izvođača da u najkraćem roku pošalje tim za pregovore radi postpisivanja komercijalnog ugovora. Jocić očekuje da će pregovori trajati jedan do dva meseca.

- U martu bi trebalo da bude usaglašen i potpisan komercijalni ugovor, tako da se iskoristi početak građevinske sezone, tako da radovi mogu da krenu 30. marta ili ranije ako vremenski uslovi to dogovore – rekao je on.

Jocić je kazao da je za deonicu Lajkovac-Ljig završena eksproprijacija zemljišta, tako da radovi tu mogu početi odmah.

- Kinezi će u međuvremenu morati da naprave i podizvođačke ugovore sa lokalnim kompanijama – kazao je Jocić i dodao da će Kinezi dobiti spisak solventnih kompanija koje mogu da rade na tim poslovnima, među kojima su "Planum" i "Energoprojekt".

Jocić je kazao da se očekuje se da će učešće domaćih kompanija u projektu premašiti 50%. On je naveo da će Srbija završiti eksproprijaciju na deonici Obrenovac-Ub gde je već pripremljeno 540 rešenja i izdvojene novac u budžetu za 2013. godinu za plaćanje parcela vlasnicima.

Jocić je podsetio da se deonica od 12,5 kilometara između Uba i Lajkovca gradi se sredstvima iz budžeta Srbije, a da "Azvirt" radi oko 40 kilometara između Ljiga i Preljine, za šta je novac obezbeđen iz azerbejdžanskog kredita. Dve deonice za koje je potpisan predugovor sa korporacijom "Shandong hi-speed" finansiraće se iz kineskog kredita.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dragan 01.04.2026.
Još jedan primer potpuno pogrešnog postavlj...
Dragan 30.03.2026.
Radio sam u veleprodaji građevinskog materi...
Мик 25.03.2026.
Како ван урбаног дела насеља ако пролази кр...
Dzi 26.01.2026.
Uvek raduje svaka lepa vest iz Afrike...nar...
Darko 26.01.2026.
Da li je ispunjen Član 26 Zakona: Podzak...

;