PRIJAVA-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Savremena kuća u Škotskoj je prerušena u stari kameni mlin

08.04.2015. | Dezeen

Ediburški arhitektonski biro WT Architecture je sakrio modernu kuću obloženu drvetom unutar bivšeg kamenog mlina u Škotskoj.

Prigodno nazvana Mlin, kuća zadržava istorijski karakter napuštene seoske strukture i pejzaža, istovremeno tiho dodajući novu savremenu estetiku koja je sakrivena od pogleda. Renovirana ruralna zgrada izranjava iz strmog brda i ima pogled na dolinu na granici sa Škotskom.

Biro WT Architecture ima prethodno iskustvo u transformisanju starih ruševina u zapanjujuće nove domove. U projektu rekonstrukcije kuće Mlin, biro WT Architecture je transformisao urušene zidove seoske strukture, napuštene već 70 godina, u šuplji omotač koji smešta novi moderni dom. Rezultat je zanimljiv i atraktivan spoj stare i savremene arhitekture.

Za razliku od kamenog eksterijera (koji je restauiran sa krečnim malterom), enterijer je uglavnom obložen sa bledim drvetom, od smrekinih šperploča do borovih dasaka. Raspored u domu je ostavljen jednostavan sa otvorenim sobama kako bi se maksimizirao osećaj prostornosti i prirodnog svetla.

Međunivoi su uvedeni kako bi se ublažio dramatični nagib terena i stvorile mogućnosti za različite prostore, od polunivoa do atrijuma duplih visina. Pored postojećih otvora starog mlina koji su zadržani i obloženi sa staklom, arhitekte su dodale nove prozore sa pogledom na dolinu.

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Thomm 15.11.2025.
Ova građevina je "inspirirana" skulpturama ...
Beograđanin 10.11.2025.
A koga će naterati ovaj zakon da pravilno o...
fistik 22.10.2025.
Kakvo ce to biti šetalište na tako malom pr...
SAŠA 11.08.2025.
Stadion, ovakav kakav je trenutno, je jedan...
DJB 16.06.2025.
G-đo Damjanović, ako predsednik odluči da s...

;