INFONET-468X60-BANNER

Blagi pad broja građevinskih dozvola u oktobru

16.12.2025. | Gradjevinarstvo.rs

Uprkos i dalje visokom obimu planirane gradnje, statistika za oktobar 2025. godine ukazuje na blago smanjenje broja izdatih građevinskih dozvola u Srbiji. Tokom tog meseca izdato je ukupno 3.511 dozvola, što je za 2,9% manje u poređenju sa istim periodom prethodne godine, objavio je Republički zavod za statistiku.

Gradilište

Ilustracija (Foto: Pexels)

Struktura izdatih dozvola pokazuje da se najveći deo i dalje odnosi na zgrade, koje čine 86,8% ukupnog broja, dok je 13,2% dozvola namenjeno ostalim vrstama građevina. Kada je reč o zgradama, dominantnu poziciju zauzimaju stambeni objekti sa udelom od 85,5%, dok se 14,5% dozvola odnosi na nestambene zgrade.

U okviru ostalih građevina, najveće učešće imaju infrastrukturni objekti - cevovodi, komunikacioni i električni vodovi, koji zajedno čine 77,3% ove grupe.

Na osnovu dozvola izdatih tokom oktobra, prijavljena je izgradnja 4.291 stana, a prosečna površina stanova iznosi 70,1 kvadratni metar. Manji deo stanova, njih 9,2%, planiran je u objektima sa jednim stanom, gde je prosečna površina znatno veća i dostiže 137,9m2.

Najveći broj stanova biće građen u višestambenim zgradama sa tri i više stanova - 89,6% ukupnog broja, pri čemu je prosečna površina tih stanova 61,9m2.

Novogradnja čini 88% ukupno predviđene vrednosti građevinskih radova u oktobru 2025. godine. Posmatrano po oblastima, najveći obim građevinskih aktivnosti očekuje se u Beogradskoj oblasti, sa udelom od 54,8% u ukupnoj vrednosti planirane novogradnje. Slede Šumadijska oblast sa 21,9% i Sremska oblast sa 3,3%, dok se učešće ostalih oblasti kreće do 2,9%.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dragan 01.04.2026.
Još jedan primer potpuno pogrešnog postavlj...
Dragan 30.03.2026.
Radio sam u veleprodaji građevinskog materi...
Мик 25.03.2026.
Како ван урбаног дела насеља ако пролази кр...
Dzi 26.01.2026.
Uvek raduje svaka lepa vest iz Afrike...nar...
Darko 26.01.2026.
Da li je ispunjen Član 26 Zakona: Podzak...

;