INFONET-468X60-BANNER

Energetska obnova 700 stambenih zgrada uz državne subvencije

29.01.2025. | RTS

U okviru projekta energetske obnove stambenih objekata u Srbiji, 700 zgrada u 14 lokalnih samouprava biće potpuno sanirano kako bi prešle na naplatu grejanja prema potrošnji. Ovaj poduhvat predstavlja prvi obimniji korak u unapređenju energetske efikasnosti stambenih zgrada, a polovina troškova biće pokrivena državnim subvencijama.

Izolacija

Ilustracija (Foto: Pexels)

Kako se finansira projekat?

Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke energetike, objasnila je gostujući na RTS-u da bespovratna sredstva pokrivaju angažovanje stručnjaka, izradu energetskih analiza i tehničkih studija, kao i polovinu ukupne investicije.

Preostalih 50% vrednosti investicije snosiće sami stanari, koji će, prema njenim rečima, ulaganje otplaćivati kroz račune za grejanje u periodu od osam do deset godina, bez značajnog povećanja mesečnih iznosa.

Najveći potrošači

Zgrade građene sedamdesetih i osamdesetih godina, koje su priključene na daljinske sisteme grejanja, najveći su potrošači energije, navodi RTS. U Beogradu čak trećina zgrada pripada ovoj grupi.

Petar Vasiljević, stručnjak za energetsku efikasnost i toplotnu energiju, upozorava da grejanje utiče na više od 40 odsto ukupne potrošnje energije u zemlji, što doprinosi velikim troškovima za uvoz energenata - godišnje preko milijardu evra.

On ističe da je ključno smanjenje potrošnje i uvođenje sistema naplate grejanja po stvarnoj potrošnji. To će omogućiti značajne uštede i smanjenje zavisnosti od uvoza energenata.

Uštede i povećanje vrednosti nekretnina

Sanacija zgrada može smanjiti potrošnju energije za 40 odsto i emisiju ugljen-dioksida za dva miliona tona godišnje. Vlasnici stanova prosečne površine od 60 kvadrata mogli bi da prepolove troškove grejanja.

Ipak, jedan od glavnih izazova je postizanje saglasnosti svih stanara u zgradi za pokretanje investicije.

Prema mišljenju Dejana Radića, profesionalnog upravnika, građani često ne prepoznaju značaj ulaganja u sopstvene nekretnine. Ipak, on smatra da će unapređenje fasada, krovova i liftova pozitivno uticati na tržišnu vrednost stanova, što bi moglo olakšati donošenje odluke o investiranju.

Radić za RTS napominje da je teško promeniti svest građana da je to njihovo vlasništvo i da u njega moraju ulagati. Kaže da to teško ide, ali se ipak dešava.

Pripreme su u toku

Timovi stručnjaka već su na terenu i do kraja aprila će završiti energetske analize svih 700 izabranih zgrada. Po završetku ove faze, stambene zajednice dobiće finansijske ponude i konkretne predloge radova.

Ovaj projekat je deo strategije koja predviđa prelazak na naplatu grejanja po potrošnji najkasnije do 2027. godine. Uvođenjem ovog modela i poboljšanjem energetske efikasnosti, očekuje se smanjenje troškova za građane, ali i pozitivan efekat na celokupnu energetsku stabilnost zemlje.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


KALCER-300X250-BANNER
AUSTROTHERM-300X250-BANNER

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dragan 01.04.2026.
Još jedan primer potpuno pogrešnog postavlj...
Dragan 30.03.2026.
Radio sam u veleprodaji građevinskog materi...
Мик 25.03.2026.
Како ван урбаног дела насеља ако пролази кр...
Dzi 26.01.2026.
Uvek raduje svaka lepa vest iz Afrike...nar...
Darko 26.01.2026.
Da li je ispunjen Član 26 Zakona: Podzak...

;