INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Britanija započinje izgradnju ekoloških gradova

23.07.2009.

foto: protestni pano na jednoj od lokacija - Ne eko-gradu Braune (premijer Gordon Braun)

Vlada Velike Britanije dala je odobrenje za izgradnju pionirskih eko-gradova sa naznakom da najmanje 10.000 kuća treba da bude sagrađeno do 2016. godine. Ovo je tema na kojoj se poslednjih nedelja u Velikoj Britaniji lome koplja...

Uprkos dubini recesije i protestima, Džon Hili, Ministar stanovanja, odobrio je početak radova na gradilištima u Oksforširu, Norfolku, Kornvolu i Hempširu. Izabrani izvođači za ovaj program Premijera Gordona Brauna moći će da se nadmeću za svoj deo od 60 miliona funti početne investicije.

Ideja da se započne sa gradnjom 10 malih, ekoloških, održivih gradova do 2020, nastala je još 2007. godine, a postavljanje standarda koje bi trebalo da ispune potrajalo je do aprila 2009. godine. Mnogi su zamerali ovakvom pristupu tražeći da se prvo izgrade samo dva eksperimentalna grada koji će pokazati prednosti i mane ovakvog koncepta.

Plan je da 30-40% kuća u ovim gradovima spada u socijalno stanovanje i da ih može koristiti hiljade lica koja su sada na listi čekanja. Najveći od ovih gradova bi imao oko 20.000 kuća, a Vlada kaže da će ovi gradovi imati nultu emisiju CO2 (zero-carbon), da će biti građeni od recikliranih materijala, upravljati svojim otpadom i imati minimalan uticaj na okolinu. U svakom slučaju, ovo će biti prvi novi gradovi izgrađeni u Velikoj Britaniji još od 1960-ih godina.

Usvojeni standardi za eko-gradove:

  • izgradnja javnih ustanova (uprava, osnovna škola, zdravstvena ustanova...) mora biti završena pre ili za vreme izgradnje stanova
  • najmanje 40% površine ovih gradova mora biti pod zelenilom
  • najmanje 30% stambenih jedinica mora spadati u kategoriju socijalnih stanova
  • jedno radno mesto u neposrednoj blizini za svaku stambenu jedinicu
  • održivost - sakupljanje kišnice, upravljanje otpadom, reciklaža, vetrogeneratori, solarna energija...
  • javni prevoz (sa digitalnim ekranom sa rasporedom saobraćaja u svakom domu), biciklističke i pešačke staze
  • sve kuće moraju postići 4 nivo (ili viši) standard za održivu gradnju - Code for Sustainable Homes
  • uticaj stanovnika na karakter grada i odluke koje se donose na lokalnom nivou.

Standardi će svakako biti predmet daljih rasprava pa se očekuje da će one doneti preciznije odgovore i modele po kojima planeri imaju ideju da ih dostignu. Na ovom linku možete pogledati kratku video prezentaciju eko-gradova: http://ecotownsyoursay.direct.gov.uk/what-is-an-eco-town/video/

A protiv...

Uvek kada su u pitanju veliki projekti analize zasnovane na različitim kriterijumima daju sasvim oprečne rezultate. Pored opšte poznatih stavova pokreta za zaštitu prirode i divljeg sveta, koji tvrde da će novi gradovi podignuti u prirodnom okruženju imati ogroman negativan uticaj na njega, postoji i veliki broj drugih, sasvim razložnih, protiv-argumenata ovom konceptu.

Predvodnici anti-kampanje takođe upozoravaju da će se, bez pojačanja javnog prevoza, ne samo u okviru samih gradova, već i uvođenjem većeg broja međugradskih železničkih i autobuskih linija,  saobraćaj intezivirati i povećati navodno smanjeno zagađenje ovakvim konceptom.

Još jedan razlog za sumnju da je priča o zelenim gradovima samo pokriće za pokretanje građevinarstva i ostrvske privrede uopšte jeste i stavka da će kuće morati da imaju najmanje nivo 4 standarda za održivu gradnju u Velikoj Britaniji. Svako se sa pravom pita zašto nije uzet kao obavezan nivo 6 - najviši nivo standarda.

Još jedna stavka koja nije jasna jeste priča o zaposlenju. Pitanje je kako investitor, projektanti ili izvođači mogu da garantuju da će moći da obezbede radno mesto u samom gradu? Na stranu i sadašnja ekonomska situacija, privreda grada teško da će moći biti održavana veštačkim putem u zemlji kao što je Velika Britanija.

Pozitivne ocene Vlada je dobila samo kada je objavila da će, umesto prethodno planiranih 15, biti sagrađeno samo 10 gradova, jer se za sada odustalo od najspornijih lokacija, međutim, to je sve od pohvala:

- Svi najštedljiviji vodokotlići na svetu ipak moraju imati nekakav uticaj na otpad koji odlazi u prirodu - kaže jedan od protivnika eko-gradova o kojima priča vlada Velike Bitanije.

- Ti ljudi veruju da 15.000 stanovnika neće ugroziti divlji svet, da ćemo svi zajedno moći da živimo sa istom količinom vode koju i sad imamo na lokaciji, a da dupliranje broja stanovnika u okrugu Bordon neće uticati na povećanje emisije CO2 - kaže jedan od protivnika iz tog okruga.

Za prva četiri grada očekuje se da će biti završeni do 2013. godine, a navedeno je i da će prosečna kuća u njima imati godišnje troškove za struju i vodu od 200 do 500 funti manje nego u ostatku Britanije. Čak i u ovome se ne slažu svi, jer, Vlada ničim nije garantovala da će investicija biti tolika da zaista garantuje kompletnu infrastrukturu najsavremenijeg tehnološkog nivoa koja bi mogla da uštedi ovoliko energije. Tako neki čak tvrde i da će visina mesečnih računa u ovim gradovima biti veća, pa se ponovo postavlja pitanje privrednih okolnosti u kojima gradovi treba da žive.

Malo je onih koji veruju da će kvalitet infrastrukture u ovim gradovima biti na onom nivou koji imaju veći gradovi na Ostrvu, a sve to je dalje povezano sa prosečnim stanovnikom i njegovom spremnosti da održava svoj prostor i svoju okolinu onako kako su planeri zamislili.

Naravno da i pitanje migracije u jednu ovako malu sredinu podrazumeva pružanje drugačijih razloga stanovništvu od prosto ekoloških, i realna je i bojazan da sve može ličiti na dirigovana, pa delom i na prinudna preseljenja s obzirom da će svaki treći stanovnik živeti u socijalnom stanu.

Gradnja počinje ovog leta, a rezultati će se znati za koju godinu.

Izvor: britanska štampa

 

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Koja vrsta pokrivke se nalazi na krovu vašeg objekta?
DARKO 15.04.2024.
Nadam se da će ulazak u tunel biti kroz par...
Nemanja 31.03.2024.
A coskovi kako se zidaju?
Miodrag 30.03.2024.
Kuću sam počeo da gradim na porodicnom iman...
Milan 30.03.2024.
Kad završe Ameri ovaj hotel nebi bilo loše ...
Dr 20.03.2024.
Najveća prednost betonskog crepa u odnosu n...

;