Ekscentrični japanski arhitekta Terunobu Fuđimori voli da se igra sa percpecijom u svojim maštovitim strukturama. Fuđimori je istoričar arhitekture na Univerzitetu u Tokiju, i poznat je po svojim nastojanjim da prekine sa tradicionalnom japanskom arhitekturom. I on je uradio upravo to sa svojim najnovijim projektom.
Smeštena u malom gradu u blizini Tokija, ova kuća se na kilometar izdvaja iz tipične ulice i deluje kao da je odevena sa mekom izolacijom od aluminijumske folije. Zahvaljujući arhitekti Mariji Novožilovoj bili smo u mogućnosti da pogledamo navodno mekanu fasadu i enterijer ove jedinstvene kuće.
Ugljenisane grede od kedra, koje su zaštitni znak arhitekte Fuđimorija, formiraju i krase enterijer. Arhitekta je radio na izgradnji kuće sa grupom dobrovoljaca sačinjenom od prijatelja i studenata nazvanu Jomon društvo, nazvanu po neolitskom periodu japanske istorije. Osnovni alati koji oni koriste daju Fuđimorijevim enterijerima ručno rađeni izgled.
Malterisanje je odrađeno grubo i tako ostavljeno, sa pojavom nežnih talasa koji pružaju topli ljudski osećaj unutar prostrane kuće (za japanske standarde). Nesigurno nadnoseći drugi sprat kuće podseća na bivše projekte ovog arhitekte koji eksperimentiše sa formom i percepcijom.
Jukstapozicija između upečatljivo svetle metalik aluminijumske obloge i delikatnih prirodnih materijala govori kako o tehnološkim aspiracijama, tako i o češnji vraćanju ka jednostavnijem životu. Šarmante roletne nalik prozorima u fasadnoj tkanini se jednostavno kaće na kuke na vrhu. Velike izložene drvene grede i podovi od drveta pružaju udoban ambijent za smeštanje tradicionalnih japanskih enterijera (iako to ovde nije slučaj).
Iako arhitekta Fuđimori kaže da nije namerava da stvori ekološki dizajn ili zelenu zgradu, izbegavanjem upotrebe prekomplikovane tehnologije, on je ponovo stvorio jedinstven dom koji je ekološki osvešćen i može se pohvaliti sa mali energetskim otiskom.