INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Dvorišna kuća od cigle na Novom Zelandu

02.09.2013. | Dezeen

Ova dvorišna kuća od cigle se nalazi u podnožju planine u novozelandskoj regiji Otago, i delo je arhitektonskog biroa Glamuzina Paterson Architects iz Oklanda. Kuća Lake Hawea je projektovana kao ruralni dom za penzionisani par koji je zahtevao zgradu koja „leži na zemlji u punoj težini i trajnosti“.

Zauzimajući kvadratnu parcelu, prizemna kuća je u obliku slova L koje se savija oko severne i istočne strane izdvojenog centralnog dvorišta, omogućavajući prodor jutarnjeg i poslepodnevnog svetla u unutrašnje prostore.

Zidovi su izgrađeni od neravne cigle, dajući neravnu teksturu spoljnim površinama, dok su velika udubljenja ispunjena sa mešavinom drvenih panela i zastakljenja.

„Kuća predstavlja istraživanje o tome gde sama parcela počinje i gde se ona završava“, rekli su arhitekte. „Korišćenje rustificirane cigle stvara materijalni odnos sa lokacijom i ankeriše kuću čvrsto za zemlju.“

Pored uobičajnih prostora dnevne sobe, kuhinje, trpezarije i spavaćih soba, arhitekte su dodale i muzičku sobu i tihu sobu, projektovane da smeste različite hobije svojih stanara.

Ulaz u kuću je kroz centralno dvorište, a alternativno se kroz garažu za dvoje kola koja se nalazi na jugo-zapadnom uglu parcele, takođe može pristupiti centralnom dvorištu.

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


XELLA-300X250-BANNER

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Darko 15.12.2025.
Nije interesantno. Onom ko je gradio na tuđ...
Evgenii 14.12.2025.
Poboljšanje kvaliteta betona - 1/ Dodavanje...
Komšija 13.12.2025.
U ovom delu Bežanije vlada apsolutni urbani...
Thomm 15.11.2025.
Ova građevina je "inspirirana" skulpturama ...
Beograđanin 10.11.2025.
A koga će naterati ovaj zakon da pravilno o...

;