Ekonomski pokazatelji u zemlji su porazni, situacija u oblasti građevinarstva i šumarstva loša a sindikati iz tih sektora vide izlaz u socijalnom dijalogu."Mi idemo ka društvu konflikta umesto ka društvu koje će zajednički tražiti izlaz za krizu u kojoj se nalazimo. Imamo utisak da je još najezda neoliberalnog koncepta i da se pod plaštom nekih evropskih i svetskih strandarda uvode robovlasnički i feudalni odnosi u Srbiju", ocenio je predsednik Sindikata radnika građevinarstva Duško Vuković.
On je naglasio da je osnovni uslov sindikata u oglasti građevinarstva i šumarstva usmeren prema vladi, pokretanje socijalnog dijaloga, ali i ravnopravniji položaj privrednih subjekata u ovom oblastima, izrada strategije, omogućavanje plaćanja PDV na osnovu naplaćenih a ne samo fakturisanih potraživanja za građevinska preduzeća.
Vuković je rekao da se sindikati, takođe, zalažu i za formiranje razvojne banke koja bi pratila strateške projekte u Srbiji a ne da se dodatno zadužujemo kod drugih država, koje u tim projektima upošljavaju svoje kompanije, dok su domaće građevinske kompanije u podizvođačkom odnosu.
On je naveo, da sindikati od Ministarstva rada zahtevaju da se nijedan zakon iz segmenta ovog ministarstva (Zakon o radu, Zakon o štrajku) ne donosi bez saglasnosti sindikata.
Mali borj kolektivnih ugovora je zaključen u pojedinim privrednim granama i mali je prostor da zaposleni u pojedinim privrednim granama mogu da dobiju veća prava od onih koja su minimalno uređena zakonom, naveo je on.
Predsednik Samostalnog sindikata šumarstva i prerade drveta Srbije Radomir Stević ocenio je da socijalnog dijaloga u Srbiji nema, da nije ni zaživeo, a Socijalno ekonomski savet, koji bi trebalo da bude nosilac socijalnog dijaloga to nije, što zbog razjedinjenosti sindikata što zbog nezainteresovanosti vlade i poslodavaca.
Generalni sekretar Unije poslodavaca Srbije Dušna Korunoski je rekao da je situacija u oblasti građevinarstva vrlo loša, i da se ova unija trudi da sklopi neke ugovore kako bi naša preduzeća radila u inostranstvu, jer poslova u Srbiji ne može biti bez zaduživanja države, a država se već zadužila preko zakonske granice koju je sama propisala.
Prema nejgovom mišljenju ove i sledeće godine biće još nekih projekata oko Korodiora 10, Koridora 11, železnice i obilaznice oko Beograda, međutim to je putna industrija u kojoj su profiti vrlo mali.
On je naveo da Unija poslodavaca Srbije sklapa ugovore sa nemačkim i italijanskim udruženjima poslodavaca, ne bi li pomogla našoj građevinskoj industriji da se probije na tim tržištima.