BAU2025-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Solarna energija na dohvat ruke: Rešenje studenata FTN-a ubrzava prelazak na obnovljive izvore

31.10.2024. | RTV

Grupa studenata sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu razvila je softver Solarise, namenjen brzom i pristupačnom određivanju solarnog potencijala krova. Oni su dizajnirali aplikaciju koja koristi satelitske snimke i veštačku inteligenciju za analizu krova, dajući precizne podatke o broju solarnih panela, očekivanoj proizvodnji energije, troškovima instalacije i periodu povraćaja investicije.

Solarni paneli

Ilustracija (Foto: Pixabay)

Solarise se ističe među postojećim rešenjima time što olakšava pristup građanima - korisnici unose samo adresu objekta i za nekoliko trenutaka dobijaju sve relevantne informacije.

Dok uobičajeni proces može trajati danima, pa i nedeljama zbog ručne procene, ovaj softver skraćuje vreme za procenu i omogućava korisnicima brži prelazak na obnovljive izvore energije, piše RTV.

Ovi studenti su započeli svoj put na hakatonu "Re:Hack The Future" u Novom Sadu, gde je ideja osvojila treće mesto i probudila interesovanje za dalji razvoj. Događaj je organizovala nemačka kompanija GIZ i bio je posvećen održivim rešenjima u oblasti obnovljivih izvora energije.

U međuvremenu, tim je pokrenuo startap kojim planira širenje na evropsko tržište, a njihov inovativni projekat je nedavno dobio finansijsku podršku kroz program Fonda za inovacionu delatnost "SmartStart", što predstavlja važan korak za tehnološke startape u Srbiji.

Solarise je trenutno dostupan za besplatno korišćenje u testnoj fazi, a planira se predstavljanje finalne verzije na 55. Međunarodnom KGH kongresu u Beogradu.

Tim koji čine Tina Mihajlović, Milica Sladaković, Tamara Ilić i Uroš Poček paralelno učestvuje u poslovnim obukama koje im pomažu da prošire znanja iz poslovnog sveta kroz akceleratorske programe poput "3alet" i "Finsight".

Prilikom razvoja glavnog tehničkog dela ovog rešenja, modela veštačke inteligencije, studentima je pomogla profesorka Jelena Slivka, dok je u domenu obnovljivih izvora energije pomoć pružio profesor Aleksandar Anđelković.

Na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji ovaj tim je osvojio četvrto mesto, navodi RTV.

Kroz podršku Fakulteta tehničkih nauka i stručnih mentora, tim mladih inovatora uspešno kombinuje inženjerske i preduzetničke veštine kako bi Solarise postao globalno prepoznatljivo rešenje.

Sa misijom da učini prelazak na solarnu energiju lakšim i bržim za korisnike, ovaj startap ima potencijal da zauzme značajno mesto na tržištu obnovljivih izvora energije.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...

;