IZOLACIJA-468X60-BANNER

INFONET-970X250-BANNER

U januaru počinje izgradnja novog kontrolnog tornja na Aerodromu Nikola Tesla

24.12.2019. | Tanjug

Ugovor za radove na izgradnji proširenja (aneksa) zgrade Centra kontrole letenja (SMATSA) u Beogradu sa savremenim tornjem Aerodromske kontrole letenja visine 75 metara, potpisan je danas (24.12.2019) u prisustvu potpredsednice vlade i ministarke gradevinarstva Zorane Mihajlović.

Novi toranj na aerodromu Nikola Tesla

Budući izgled tornja (Foto: Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture)

Vrednost ugovora je 17,5 mil EUR, a prvi radovi počeće odmah posle novogodišnjih praznika, rečeno je nakon potpisivanja u Vladi Srbije.

Mihajlović je istakla da više od 50 godina nije napravljen novi toranj koji je svakako potreban, ako se ima u vidu razvoj aerodrom Nikola Tesla.

- Za nas je 2019. bila godina infrastrukture, mnogo smo uradili u svi sketorima, ali mogu da kažem da je vazdušsni saobaćaj još od 2014. bio vid transporta koji je već bio po standrima u EU. Mnogo smo ulagali u vazdušnom saobraćaju, u aerodrome Nikola Tesla u Begoradu, kao i aerodrome u Nišu i Kraljevu - rekla je Mihajlović i podsetila da se pre toga dugo nije ulagalo u vazdušni saobraćaj.

- Država itekako smatra da je to važan vid saobraćaja u koji treba ulagati - naglasila je Mihajlović.

Najavila je da će početi i izgradnja tornja na aerodromu u Nišu pošto je taj aerodrom važan za taj deo zemlje.

Takođe, Mihajlović ističe da će 2020. početi i izgradnja nove piste na aerodromu kod Kraljeva.

Postojeći toranj na aerodromu Nikola Tesla u Beogradu izgrađen je pre više od 50 godina, a izgradnjom novog kontrolnog tornja stvoriće se uslovi za neometano i kvalitetno pružanje usluga kontrole letenja, koji će pratiti povećan obim saobraćaja.

Novi toranj sa aneksom biće povezan sa postojećom zgradom centra. Toranj će biti visine 75 metara, a kupola ima površinu od 100 m2.

Ugovor su potpisali direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) Predrag Jovanović i direktor preduzeća Energoprojekt - Visokogradnja Zoran Mihailović.

Izvođač radova je konzorcijum koji čine Energoprojekt visokogradnja, Energoprojekt oprema i EMPEX. Potpisani ugovor je deo je Programa SUSAN - Modernizacije sistema kontrole letenja.

Investicioni program SMATSA vredan je ukupno 126 mil EUR i finansira se iz sredstava Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke i SMATSA.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


BAUDER-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Koja vrsta pokrivke se nalazi na krovu vašeg objekta?
DARKO 05.06.2023.
Šta bi sa korupcijom po opštinama gde se ne...
Gradjevinarstvo.rs 26.05.2023.
Mogu da se mešaju sa epoksidnim smolama. Za...
Дејан 24.05.2023.
Да ли ваши пигменти могу да се мешају са еп...
Sloba 22.05.2023.
Lepi planovi ali nikad više. Idemo na Taru.
Konstruktor 17.05.2023.
Kolege, imajuci visedecenjsko iskustvo iza ...

;