- Zemlje regiona, koje su zavisne od uvoza gasa, moraju zajednički da rade na izgradnji novih izvora i ruta dotoka gasa – izjavio je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić i najavio da očekuje da će za mesec dana biti završena studija izvodljivosti za „Turski tok“ i ostale potencijalne gasovode.
Ilustracija (www.pixabay.com)
Antić je rekao da su na sastanku ministara spoljnih poslova i energetike Mađarske, Srbije, Grčke, Turske i Makedonije u Budimpešti, analizirani svi potencijalni projekti gasovoda, putem kojih bi zemlje regiona mogle da obezbede energetsku sigurnost svojih građana i privrede.
Na skupu je istaknuto da je neophodno da sve zemlje regiona bolje sarađuju kada je reč o izgradnji energetske infrastrukture i da u se u prvi plan stavi energetska bezbednost tih zemalja, koje su visoko zavisne od uvoza energenata, rekao je Antić novinarima u Beogradu.
- Činejnica da je „Južni tok“ otkazan nameće potrebu da zemlje regiona analiziraju sve potencijalne projekte, a posebno kada se ima u vidu najavljeni prekid tranzita gasa kroz Ukrajinu za evropske potrošače od 2019. godine – dodao je Antić. - U Budimpešti smo analizirali i projekte gasovoda TANAP („Transanatolijski gasovod“) i TAP („Transjadranski gasovod“) i mogućnost da se poveća kapacitet tih gasovoda gasom iz Irana, a razmatrana je i opcija i terminala za tečni prirodni gas u Aleksandropulisu i Krku, rekao je Antić i dodao da su turske kolege predstavile i rutu „Turskog toka“.
- Zaključak je da održavanje takvog skupa nije usmereno protiv bilo čijeg interesa, već je to u interesu zemalja regiona koje zajednički moraju graditi energetske infrastrukturne projekte – naglasio je Antić i istakao da nisu prejuridicirani izvori snabdevanja gasom. - Naglašeno je da budući gasovodi moraju biti u skladu sa Trećim energetskim paketom EU i da će sve zainteresovane kompanije, u tržišnoj utakmici, moći da zakupe kapacitete tih gasovoda. Ako je politika EU takva da u prvi plan stavlja pitanje energetske bezbednosti potrošača, onda je to obaveza i za naš region i očekujemo da će EU biti aktivan partner u finansiranju tih projekta.
On je najavio da će se sada, kada je reč o tim energetskim projektima u regionu, preći sa političkog na stručni nivo i da će gasne kompanije izraditi studije izvodljivosti, posle kojih će se, ako budu pozitivne, preći na razgovore sa Evropskom komisijom o njihovom finansiranju.
- Budućnost realizacije novih gasovoda vidimo u trouglu između država učesnica, gasnih kompanija i Evropske komisije – rekao je Antić i najavio da bi sledeći sličan sastanak, koji će biti na energetskom i tehničkom nivou, i na kome će ucestvovati predstavnici EU, trebalo da bude održan u Beogradu.
Govoreći i gasnoj konekciji između Srbije i Bugarske, Antić je rekao da je mu je u nedavnom razgovoru u Turskoj potpredsednik Evropske komisje zadužen na energetiku rekao da je taj projekat jedan od prioritetnih za EU.
Antić je najavio da će u ovoj godini biti nastavljeni razgovori o finansiranju tog projekta, podsetivši da je u budžetu Srbije za ovu godinu obezbeđena garancija za izradu prostornog plana za deonicu tog gasovoda kroz Srbiju i da je već održano niz sastanaka predstavnika Srbije i Bugarske o tehničkim aspektima tog projekta.