Projekat "Hiljadu+" ("Hiljadu plus") stanova u Crnoj Gori, kako saznaju TV "Vijesti", biće nastavljen naredne godine. Inače, cilj tog projekta jeste da se građanima omogući da pod povoljnijim uslovima od tržišnih dođu do stana.
Kako su objavile "Vijesti", već su počeli pregovori sa Bankom za razvoj Saveta Evrope, koja je obezbedila polovinu novca za prethodni projekat, a tek slede razgovori sa crnogorskim građevinarima i bankarima. Ko će sve moći da konkuriše i po kojim uslovima, u ovom trenutku nije poznato.
Projekat mogao da počne sredinom naredne godine.
- Imajući u vidu činjenicu da u Crnoj Gori postoji veliko interesovanje za nastavak "1000+", Ministarstvo održivog razvoja i turizma radi na pokretanju inicijative za realizaciju sličnog projekta. S obzirom na sve pripremne aktivnosti koje treba da se realizuju, sredina 2014. godine je očekivani rok - kazala je Radmila Lainović iz Ministarstva održivog razvoja Crne Gore.
Građevinarima, načelno, dobro zvuči nastavak priče "1000+", čak i onima koji nisu učestvovali prošli put.
- Jedan tako veliki projekat, svakako nam je interesantan, ali, opet, on zavisi od uslova - kaže za TV "Vijesti" Maja Krstajić, PR jedne građevinske kompanije.
U Ministarstvu poručuju građanima da će učiniti sve da obezbede najmanje iste uslove kao prethodni put.
- Mi ćemo se potruditi da to budu najpovoljniji mogući uslovi, kada je reč o roku otplate, kao i kamatnoj stopi. U prethodnom projektu, Vlada Crne Gore je obezbedila subvencije, pa je kamatna stopa bila 4,9%, što je veoma povoljno čak i u ovakvim uslovima - rekla je Lainović.
- Sa naše strane, mi ćemo se potruditi da to budu najpovoljniji mogući uslovi, što se tiče roka otplate, što se tiče kamatne stope, kao i u prethodnom periodu, Vlada Crne Gore će nadam se obezbjediti subvenciju kamatne stope, kao što je bilo u 1000+, koja je bila 4,9% što mislim da je vrlo povoljno u ovim trenutnim uslovima", kaže Lainović.
Ono što se već sada može reći, je da će stanova biti manje nego prošli put.
- Projekat će biti sličan, ali mnogo manjeg obima nego prethodni put - otprilike oko 50% - rekla je Lalić.
Inače, prethodni projekat bio je "težak" 50 miliona evra. Po uslovima povoljnijim od tržišnih, tada su od ukupno hiljadu, kupljena 433 stana. Građani su sami birali banku i investitora.