INFONET-468X60-BANNER

SFSOPLATE-970X250-BANNER

Lale prave struju od promaje

27.01.2015. | Novosti

Projekat pod nazivom „Vetropark Kovačica“ nastao je 2012. godine, a kako se saznaje u Opštini, počeće da se realizuje ove godine.

- Kamen temeljac za izgradnju vetrenjača postavićemo u septembru – otkriva za „Novosti“ Miroslav Krišan, predsednik Opštine Kovačica. - U selima Crepaja, Padina i Debeljača izgradiće se 76 vetrogeneratora, 76 trafostanica, kao i mreža atarskih drumova i prilaznih puteva ovim vetrenjačama. Planirano je da se svi vetrogeneratori u našem vetroparku zavrte krajem 2016. godine.

Projekat „Vetropark Kovačica“ je rezultat napora da se snaga vetra u južnom Banatu iskoristi kao izvor obnovljive energije. Izradu studije ekonomske opravdanosti, glavnog projekta i pribavljanje dozvola za izgradnju preuzeo je na sebe investitior – beogradska filijala belgijske firme „Elektrawinds K-Wind“. Banaćani su zadovoljni, jer su seljani dobili nadoknadu za zakup imanja za gradnju vetrenjača i jer veruju da će „šuma“ vetrenjača promeniti njihov ambijent.

- U ovom delu Banata nikada ranije nisu postojale vetrenjače na seoskim posedima, jer su mlinovi za mlevenje žita radili na parni ili motorni pogon, pa vrteške nisu stavljane ni kao ukras – kaže Krišan. - Sada ćemo dobiti visoke bele trokrilne turbine, koje mogu da budu i turistička atrakcija Crepaje, Debeljače i Padine.

Izgradnji vetroparka prethodila su mnogobrojna istraživanja i analize mogućeg uticaju vazdušnih turbina na životnu sredinu. Obavljeno je i merenje preleta ptica i slepih miševa na terenu. Pokazalo se da njive i zasadi, flora, fauna, voda i vazduh ničim neće biti ugroženi.

U Kovačici niko ne sumnja u opravdanost izgradnje vetrenjača i u njihovu efikasnost, jer kako pričaju Lale iz Crepaje, „ova naša jugoistočna promaja ume da šamara, cepa i mrzne ljude i stoku“. Žitelji Kovačice su zadovoljni jer će najmanje njih 50 dobiti privremeni posao. Na izgradnji vetroparka biće angažovana velika građevinska operativa, pedesetak elektrotehničara, montera, prevoznika teške mehanizacije i putara. Kada postrojenje proradi, stalno će biti zaposleno desetak ljudi.

- „Vetropark Kovačica“ će biti jako korisna investicija, kako za opštinu, tako i za celu Srbiju – dodaje Miroslav Krišan. - Sa investitorom smo potpisali ugovor po kome ćemo od prodaje struje dobijati tri odsto i tako popunjavati naš opštinski budžet. Srbija će proizvodnjom električne energije u južnom Banatu osloboditi velikog pritiska, inače prenapregnuti energetski sistem.

Kako „Novosti“ saznaju, investitori planiraju da, kada vetrenjače donesu prvi profit, novac ulože u izgradnju još sto vazdušnih turbina u Kovačici.

350 miliona evra

Ukupna snaga „Vetroparka Kovačica“ biće 250 megavata. Predračunska vrednost projekta je 350 miliona evra. Opštinari zato smelo tvrde da je ovo jedna od najvećih investicija u Srbiji 2015. godine.

 

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


VESTI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


VUEKO
VUEKO
NOVI SAD
www.vueko.net

WEST BALKANS MACHINERY
WEST BALKANS MACHINERY
PEĆINCI-ŠIMANOVCI
www.wbm.rs

BWC
BWC
BEOGRAD-UGRINOVCI
www.bwc-bg.com

UNIPROM
UNIPROM
BEOGRAD-ZEMUN
www.uniprom.rs

Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Thomm 15.11.2025.
Ova građevina je "inspirirana" skulpturama ...
Beograđanin 10.11.2025.
A koga će naterati ovaj zakon da pravilno o...
fistik 22.10.2025.
Kakvo ce to biti šetalište na tako malom pr...
SAŠA 11.08.2025.
Stadion, ovakav kakav je trenutno, je jedan...
DJB 16.06.2025.
G-đo Damjanović, ako predsednik odluči da s...

;