Milijardu evra investicija u vetroparkove u Srbiji čeka na granicama jer ugovor o otkupu struje ne obezbeđuje sigurnost finansijerima, izjavio je danas direktor „Nemačke razvojne banke“ (KfW) u Srbiji Jirgen Velšof (Welschof).
On je na predstavljanju Atlasa vetrova Balkana rekao da Srbija ima veliki potencijal za proizvodnju struje iz energije vetra i da ima zainteresovanih investitora, finansijera i proizvođača opreme, ali da još nema uslova za realizaciju projekata.
Velšof je rekao da su spremni i proizvođači opreme, koji ne samo da planiraju da isporuče vetrogeneratore vredne nekoliko stotina miliona evra već planiraju da uđu u dugoročne ugovore o upravljanju vetroparkovima, što bi donelo dodatni novac Srbiji.
- To se ne dešava jer finansijeri misle da ugovor o otkupu struje (PPA) ne obezbeđuje dovoljnu sigurnost – rekao je Velšof.
On je izrazio očekivanje da će biti obnovljeni razgovori sa srpskim zvaničnicima na tu temu.
Velšof je izrazio nadu da će problemi biti otklonjeni i da će se u Srbiji realizovati projekti s javnim preduzećima, kao što je projekat „Elektroprivrede Srbije“ (EPS) za vetropark u Kostolcu, ali i privatnim sektorom. On je rekao da KfW banka očekuje da će ugovor o finansiraju EPS-ovog vetroparka u Kostolcu biti potpisan krajem 2015, ali da to zavisi od toga da li će Ministarstvo finansija Srbije uvrstiti davanje garancije za taj zajam u budžet za narednu godinu.
Velšof je dodao i da će Atlas vetrova Balkana, koji je po narudžbini KfW banke uradio institut „Sander i partner“, olakšati finansiranje i realizaciju novih projekata za korišćenje energije vetra u Srbiji i regionu.
Direktor instituta „Sander i partner“ Johanes Sander (Johannes) rekao je da Atlas vetrova Balkana obuhvata mape vetrova i podatke o jačini vetra u periodu od 60 godine na više od 40.000 lokacija i da mogu da se koriste besplatno.
- Podaci pokazuju da u Srbija postoji veliki prostor s dobrim uslovima i povoljnim vetrovima za izgradnju vetroparkova – rekao je Sander.
Savetnik u Ministarstvu rudarstva i energetike Srbije Rastislav Kragić rekao je da su u Srbiji do sada izdate energetske dozvole za izgradnju 12 vetroparkova snage 1.300 megavata.
- Do sada je realizovan jedan vetropark snage 0,5 megavata, a ukupno četiri vetroparka snage 35 megavata dobila su privremeni status povlašćenog proizvođača električne energije rekao je Kragić.
On je podsetio da Srbija planira izgradnju vetroparkova snage 500 megavata u okviru ispunjavanja obaveza prema Energetskoj zajednici da se udeo energije iz obnovljivih izvora poveća sa sadašnjih 21,2 na 27 odsto do 2020. godine.