Danas se obeležava Svetski dan bezbednosti i zaštite zdravlja na radu. Broj smrtnih povreda na radu u Srbiji se četiri godine uzastopno smanjuje, ali stručnjaci kažu da je uzrok manja privredna aktivnost. Najviše povreda ima u industriji, građevinarstvu i poljoprivredi, a još nije donet Zakon o osiguranju od povreda na radu, koji bi poslodavca obavezao da plati lečenje i obešteti povređene.
Prošle godine inspektori rada obavili su više od 16 hiljada kontrola u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu kojima je obuhvaćeno gotovo 270 hiljada zaposlenih. Protiv odgovornih je podneto 26 krivičnih prijava i 950 prekršajnih prijava.
Sindikati tvrde da se najviše povreda na radu dogodi zbog nepažnje organizatora posla, odnosno poslodavaca.
- Mislim da se nalazimo na veoma niskom nivou i da se tom delu zaštite radnika mora posvetiti veća pažnja, od same opreme za zaštitu do kontrole rada koje treba izvoditi u tom periodu – kaže predsednik „Samostalnog sindikata Srbije“ Ljubisav Orbović.
Rešenje je veća i ozbiljnija preventivna aktivnost Inspekcije rada, sindikata i poslodavaca zato što veliki broj povreda uzrokuju nekvalifikovani i neobučeni radnici. Treba i uskladiti zakonodavstvo sa onim iz Evropske unije.
Dušan Vuković iz „Samostalnog sindikata građevinarstva“ napominje da Srbiji nedostaje Zakon o osiguranju od nesrećnih slučajeva i povreda na radu.
- Zbog toga možemo da kažemo da nismo zaokružili sistem bezbednosti i zdravlja na radu – ističe Vuković.
Prošle godine život na radnom mestu su izgubila 26 radnika, 38 odsto u industriji i 29 odsto u građevinarstvu. Da bi unapredila mere bezbednosti zaposlenih, Uprava za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada, uvela je godišnje nagrade i plakete za najbezbednija preduzeća i pojedince koji su doprineli podizanju svesti zaposlenih o značaju bezbednog rada.