INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Počinje izdavanje dozvola za 28 dana

02.03.2015. | Tanjug

Svi gradovi i opštine u Srbiji od juče (1. mart 2014) će morati da izdaju dozvole najviše za 28 dana, kako to predviđa novi Zakon o planiranju i izgradnji.

Lokalnim samoupravama istekao je rok koji im je Ministarstvo građevinarstva dalo za uvođenje objedinjene procedure izdavanja građevinskih dozvola i moraće, u skladu sa novim Zakonom o planiranju i izgradnji, da izdaju dozvole za 28 dana, rečeno je „Tanjugu“ u ministarstvu.

Taj zakon je donet u decembru, kada je i stupio na snagu, a svih 28 podzakonskih akata koji su neophodni za njegovu punu primenu usvojeni su, kao što je bilo i predviđeno, do 18. februara. Ministarstvo je, ipak, dalo rok svim lokalnim samoupravama u Srbiji da se pripreme i do 1. marta uvedu objedinjenu proceduru izdavanja dozvola.

Ta procedura podrazumeva jednošalterski sistem i to da privrednici i građani ne moraju više da idu od šaltera do šaltera kako bi prikupljali raznu dokumentaciju, već će to za njih raditi državna uprava po službenoj dužnosti.

- Sva podzakonska akta su potpisana i gradovi i opštine će od danas krenuti u punu primenu zakona i tako napraviti mnogo bolji ambijent za investitore – poručila je ranije Mihajlović.

Ona je kazala da lokalne samouprave više nemaju opravdanja za nesprovođenje zakona koji je usvojen još u decembru prošle godine, kao i da će biti sankcionisani oni koji ga ne budu sprovodili.

Građani i investitori će se od sada na šalterima pojavljivati svega nekoliko puta – da dobiju podatke, podnesu dokumentaciju i traže lokacijske uslove i na kraju da dobiju dozvolu.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je donelo svih 28 podzakonskih akata – 26 pravilnika i dve uredbe i najavilo je pomoć lokalnim samoupravama u sprovođenju zakona. Ministarstvo je najavilo da će do kraja ove godine biti uvedena i elektronska građevinska dozvola.

 

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


VESTI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Žarko 07.04.2025.
Da li je poznata ukupna cena organizacije i...
Blagoje 01.04.2025.
Lepo opisane mogućnosti kojima nemam pristu...
Ko bira izvođače radova!!!. Grad i Gradsko ...
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁

;