INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Do pečata najmanje 220 evra

02.12.2015. | Z. Radović | Novosti

Osim takse od 5.000 dinara, koju će građani morati da plate da bi ozakonili objekat do 100 kvadratnih metara, biće im potrebno još najmanje 22.000 dinara za izveštaj o zatečenom stanju sa elaboratom geodetskih radova. Cena ovog dokumenta „raste“ sa kvadraturom objekta, ali zavisi i od lokacije na kojoj se nalazi, kao i od projektnog biroa koji se prihvati posla.

Izveštaj podrazumeva izlazak na teren tima inženjera, koji čine arhitekta, geometar, elektroinženjer, koji svojim potpisima dokazuju da je objekat funkcionalan i bezbedan za stanovanje.

- Deo posla koji bi trebalo da uradi inženjer koštaće minimum 12.000 dinara, a još toliko će verovatno naplaćivati i geometri koji prave snimak zatečenog stanja – kaže Metodije Koneski, iz projektnog biroa u Nišu. - Pričalo se da će izveštaj koštati oko 9.000 dinara, ali mislim da to nije moguće napraviti za toliko para. Taj posao je složen i potrebno je četiri do pet dana da se završi. Mora se izaći na teren, premeriti i nacrtati, a izrada uključuje više stručnjaka. Verujem da će cena po kvadratu biti od jednog do dva evra, ali će zavisiti i od veličine objekta i lokacije na kojoj se nalazi. Jer, i ako je objekat od samo 40 kvadrata za njega je potrebno uraditi isti posao kao i za tri puta veći. Zato izveštaj sigurno neće biti moguće napraviti za 4.000 ili 5.000 dinara.

U geodetskim kancelarijama u Beogradu kažu da će snimak koji je neophodni deo izveštaja, naplaćivati od 10.000 do 16.000 dinara.

- Dosta se spekuliše oko cene ozakonjenja i nadležni nastoje da ona bude što niža – kaže geometar. - To zavisi od veličine objekta i mesta, jer ne košta isto ako se nalazi u blizini biroa i na 50 kilometara, u nekom udaljenom mestu.

Da bi sastavili izveštaj, prilikom izlaska na teren, geometar izrađuje geodetski snimak, dok arhitekta potvrđuje da objekat nije sklon rušenju i da nema ozbiljnih nedostataka u izgradnji. Ukoliko priključak za struju nije legalan mora se angažovati elektroinženjer koji proverava ispravnost instalacija. Postupak traje od pet do deset dana, nakon čega se dobija kompletan izveštaj potreban za ozakonjenje.

Ministarstvo: Proverite cene

- Građanima se preporučuje da na nekoliko mesta provere koliko će ih koštati izrada ovog dokumenta – savetuju u Ministarstvu građevine. - U saradnji sa „Privrednom komorom Srbije“, zatražićemo od projektantskih kuća i preduzetnika da se uključe u proces ozakonjenja tako što će omogućiti što povoljnije cene za izdavanje ovog izveštaja. Ukoliko se postigne dogovor, na sajtu Ministarstva biće objavljene adrese projektnih biroa koji su spremni da po povoljnim cenama izdaju izveštaj o zatečenom stanju.

Tekst Zakona o ozakonjenju objekata, možete pročitati ovde.

 

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


VESTI /iz kategorije/


REHAU-300X120-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
DARKO 15.04.2024.
Nadam se da će ulazak u tunel biti kroz par...
Nemanja 31.03.2024.
A coskovi kako se zidaju?
Miodrag 30.03.2024.
Kuću sam počeo da gradim na porodicnom iman...
Milan 30.03.2024.
Kad završe Ameri ovaj hotel nebi bilo loše ...
Dr 20.03.2024.
Najveća prednost betonskog crepa u odnosu n...

;