INFONET-468X60-BANNER

Oplate

24.12.2007. | Gradjevinarstvo.rs

Oplata za šalovanje je privremena konstrukcija koja beton drži na mestu prilikom livenja i održava ga u željenom obliku sve dok beton ne sazri i očvrsne.

Oplate

Oplate mogu imati i funkciju oblikovanja površinskog sloja betona u cilju postizanja željenih estetskih efekata, pa tako mogu biti i izgubljene, tj. jednim delom mogu ostati ugrađene na/u betonu.

Oplate moraju ispunjavati brojne zahteve funkcionalnosti i kriterijume kvaliteta:

  • moraju biti otporne na udare i habanje;
  • prihvatanje i prenos opterećenja svežeg betona moraju biti izvršeni bez većih deformacija;
  • površina koja je u kontaktu sa svežim betonom ne sme upijati previše vode iz betona, ali i da se može lako ukloniti, bez posledica po površinski sloj betona;
  • materijal oplatne ravni pod uticajem vode ne sme u većoj meri promeniti svoje fizičke osobine i dimenzije;
  • oplata bi trebalo da se koristi više puta;
  • tehnička rešenja oplate treba da omoguće tačno podešavanje na željeni oblik i dimenzije;
  • oplatni sklopovi treba da budu fleksibilni;
  • površina betona mora biti popunjena i ravna;
  • tehnička rešenja oplate treba da smanje utrošak ljudskog rada, posebno prilikom teških i opasnih operacija kod postavke i skidanja.

Delovi oplate za šalovanje

Oplatne ravni su delovi oplate koji imaju direktan kontakt sa betonom. Izrađuju se od dasaka, drvenih ploča, iverice, medijapana, lesonita, čeličnih limova, armiranih poliestera, azbestnih kalupa i drugih materijala.

Potkonstrukcija je pozicionirana između oplatnih ravni i noseće konstrukcije. Pravi se od drvenih gredica 5x8 ili 10x10cm, čeličnih profila, metalnih roštilja, prefabrikovanih drvenih (punih ili rešetkastih) i metalnih nosača (uglavnom izrađeni od aluminijuma ili gvožđa, rešetkastog ili sandučastog oblika).

Noseća konstrukcija predstavlja spoljašnji deo oplate i takođe može biti od drveta ili metala. Njena uloga je da primi sva opterećenja oplatnih ravni i potkonstrukcije i prenese ih na čvrstu podlogu.

Sredstva povezivanja i regulacije služe za povezivanje oplatnih površina, noseće i potkonstrukcije. Materijal za ovo je uglavnom paljena žica, armatura, ankeri sa navojima i zavrtnjima, namenski pravljena klešta, drveni klinovi...

Vrste oplata

Oplate za šalovanje možemo podeliti prema materijalu, sistemu postavljanja, nameni... Tako možemo razlikovati nekoliko vrsta oplata, i ne zalazeći u svaku od podela posebno, nabrojaćemo ovde one koje se najčešće koriste:

  • klasične oplate su one krojene na mestu korišćenja i obično su od drveta;
  • prenosne oplate su obično metalne ili u kombinaciji metala i drveta. Koriste se za zidove (oplate zidova) i za ploče (oplatni stolovi);
  • složene oplate se koriste za tunele ili zakrivljene konstrukcije;
  • inženjerska konstrukcija oplate uglavnom se primenjuje kod većih poduhvata niskogradnje, kao što je izrada brana, pot-pornih zidova i slično;
  • samopodižuće oplate se koriste u slučajevima kada se gradi u etapama;
  • klizne oplate se kontiunirano pomeraju po visini, uz pomoć hidrauličkih dizalica, kada se betonira prsten po prsten (silosi, veliki šahtovi, betonska jezgra objekata...);
  • čelični kalupi na vibro-stolovima takođe spadaju u vrstu oplata a koriste se prilikom izrade prefabrikovanih elemenata za industrijsku gradnju.

Punioci za izradu sitnorebrastih tavanica (TM i LMT), zapravo su nastali kao vrsta izgubljene oplate. U početku je primena ugradnih elemenata služila samo zato da bi se dobila ravna donja površina sitnorebraste međuspratne konstrukcije kako bi se lakše rešila u enterijeru, a zatim je uzela i ulogu termo i zvučnog izolatora.

Izgubljene oplate

 

Ostale vrste oplata su one za estetsko oblikovanje površine betona, za cevovode, prskani beton na kosturu od armature i rabic pletiva, tekstilne oplate za sanaciju odrona...

Izbor materijala za oplate

Izbor materijala za oplate je ključan korak koji direktno utiče na troškove, trajnost i efikasnost građevinskog projekta. Prilikom odabira materijala, inženjeri i izvođači moraju uzeti u obzir nekoliko faktora:

Troškovi: Budžet projekta često diktira izbor materijala. Drvene oplate su obično najjeftinije, ali njihova ponovna upotreba je ograničena. Metalne i plastične oplate su skuplje inicijalno, ali njihova dugotrajnost i mogućnost višekratne upotrebe mogu smanjiti ukupne troškove na duže staze.

Trajnost: Materijal oplate mora biti dovoljno robustan da izdrži težinu i pritisak svežeg betona. Metalne oplate su izuzetno izdržljive i mogu izdržati velike opterećenja, dok drvene oplate mogu zahtevati dodatnu podršku ili ojačanja.

Prilagodljivost: Za projekte sa složenim geometrijama ili specifičnim dizajnerskim zahtevima, fleksibilnost materijala postaje presudna. Plastične i kompozitne oplate nude veću prilagodljivost u odnosu na drvene ili metalne.

Otpornost na vremenske uslove: Materijali koji se koriste za oplate moraju biti otporni na različite vremenske uslove, posebno ako se radovi izvode na otvorenom. Metalne i plastične oplate su generalno otpornije na vlagu i temperaturne promene.

Ekološki faktori: Sve više se vodi računa o uticaju građevinskih materijala na okolinu. Materijali koji se mogu reciklirati ili su iz obnovljivih izvora, kao što je drvo, mogu biti poželjniji iz ekoloških razloga.

Logistika i skladištenje: Lakoća transporta i skladištenja takođe igraju ulogu u izboru materijala. Lakši materijali, poput plastike i nekih kompozita, mogu smanjiti troškove transporta i olakšati rukovanje na gradilištu.

Kada se ovi faktori uzmu u obzir, može se doneti odluka koja će osigurati da oplate odgovaraju specifičnim potrebama projekta.

Tok rada sa oplatom za šalovanje

Pre montaže oplatnog sistema elementi i sklopovi se sortiraju prema projektu, vrši se pregled i otklanjanje manjih nedostataka i premazivanje oplatnih površi sredstvom protiv prijanjanja betona. Prenos do mesta montaže se vrši ručno ili mašinski, nakon čega se elementi oplatnog sistema sklapaju u celinu.

Tokom livenja, prati se ponašanje oplate pri porastu opterećenja, uočavaju se deformacije, procurivanje gela (cementnog mleka), itd.

Oplata mora ostati pod nadzorom sve dok i sam beton ne postigne projektovane mehaničke karakteristike kako bi mogao preuzeti ulogu noseće konstrukcije.

Postupak skidanja oplate definiše se u projektu oplate i treba izbegavati svako nasilno delovanje na oplatu. Nakon skidanja oplate pristupa se mehaničkom čišćenju (struganjem, četkanjem, brušenjem) i eventualno pranju vodom pod pritiskom, zatvaranju rupa od prethodne upotrebe, krpljenju slučajnih oštećenja ili čak zameni delova ili kompletne oplatne ploče, premazivanje zaštitnim premazima ili bojama, i na kraju sortiranje i slaganje elemenata i sklopova.

Kontrole i sigurnosne mere

Sigurnosne mere su naročito neophodne u fazi mašinskog transporta, kao i prilikom montaže/demontaže elemenata oplate, posebno onda kade se radovi odvijaju na visinama i dubinama.

Posebno treba obratiti pažnju pri montaži i demontaži oplata na fasadi, kada je neophodna puna zaštita (obavezna je primena sigurnosnog pojasa i užeta za vezivanje). Kontrola oplate za šalovanje od montaže do demontaže obuhvata čitav skup zasebnih kontrola:

  • kontrola stanja i kvaliteta elemenata i oplatnih sklopova pre transporta i montaže;
  • kontrola redosleda montaže elemenata i sklopova;
  • kontrola položaja oplate u prostoru;
  • kontrola sigurnosti veza elemanta i sklopova;
  • kontrola stabilnosti sklopova;
  • kontrola deformacija oplate u fazi ugrađivanja betona;
  • kontrola roka popuštanja i demontaže oplate (set uzoraka betona na licu mesta i provera prirasta čvrstoće);
  • kontrola redosleda demontaže – prema projektu demontaže;
  • kontrola stanja elemenata i sklopova nakon upotrebe.

Zaključak 

I na kraju, oplate su temelj kvalitetne izgradnje i neophodan alat u stvaranju trajnih betonskih konstrukcija. Kroz pažljivo planiranje, dizajniranje i implementaciju, oplate će nastaviti da igraju ključnu ulogu u oblikovanju našeg izgrađenog okruženja.

Prateći najnovije trendove i primenjujući najbolje prakse, građevinska industrija može očekivati da će izgradnja biti brža, ekonomičnija i održivija nego ikada pre.

Na našem portalu možete naći distributere oplata i oplatnih sistema, kao i pribora za šalovanje.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


West Balkans Machinery
TENGE-300X250-BANNER
DOKA-300X250-BANNER
SSAB-300X250-BANNER

ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
DARKO 15.04.2024.
Nadam se da će ulazak u tunel biti kroz par...
Nemanja 31.03.2024.
A coskovi kako se zidaju?
Miodrag 30.03.2024.
Kuću sam počeo da gradim na porodicnom iman...
Milan 30.03.2024.
Kad završe Ameri ovaj hotel nebi bilo loše ...
Dr 20.03.2024.
Najveća prednost betonskog crepa u odnosu n...

;