INFONET-468X60-BANNER

Izrada prvog 3D štampanog mosta uz pomoć robota

14.01.2016. | Dezeen

Tehnologija startovana od strane kompanije MX3D razvijena za 3D štampu mosta u Amsterdamu se može koristiti za stvaranje beskrajno različitih struktura, rekao je holandski dizajner Joris Laarman u ovom ekskluzivnom videu.

MX3D je nova istraživačko-razvojna kompanija koju su osnovali Laarman i Tim Geurtjens, koji planiraju da koriste robote za stvaranje prvog funkcionalnog 3D štampanog čeličnog mosta na svetu 2017. godine preko kanala u Amsterdamu.

„Osnovi tehnologije su prilično jednostavni“, objašnjava Laarman u filmu koji je snimljen u radionici kompanije MX3D u Amsterdamu. „Koristimo industrijskog robota koji se obično koristi na liniji za montažu u automobilskoj industriji. Njega smo ukombinovali sa mašinom za zavarivanje i našim softverom da bismo dobili 3D štampu na metalu.“

Robot sa šest osa koga je kompanija MX3D prilagodila, sposoban je da svoje „ruke“ rotira u šest raličitih pravaca. Oni su izgradili strukturu deponovanjem male količine čelika u slojevima.

Za razliku od tradicionalnih 3D štampača, roboti mogu da stvore mnogo veće strukture pomerajući se preko njih dok se štampa.

„Nema ograničenja u veličini, tako da se teoretski mogu odštampati beskrajno velike stvari“, rekao je Laarman

Čelični pešački most će imati osam metara. MX3D je izvorno imao namenu da štampa most na licu mesta, ali su morali da napuste taj plan zbog zdravstvenih i sigurnosnih razloga. Laarman i njegov tim će sada rekonstruisati deo kanala u svojoj radionici da bi pokazali kako bi to moglo biti učinjeno na licu mesta.

Most će biti štampan iz jednog dela, tako što će robot štampati na nosivoj strukturi da bi podržao sopstvenu težinu.

„Most će biti prilično mali jer je u pitanju pešački most“, rekao je Laarman. „Međutim, još uvek je veliki izazov, jer želimo da ga odštampamo odjednom. Želimo da robot štampa uz podršku sopstvene strukture dok se kreće preko vode.“

Laarman kaže da ključ projekta leži u razvoju softvera, što daje mogućnost da roboti budu programirani za stvaranje različitih struktura.

„Normalno je da robot radi iste pokrete iznova i iznova“, objasnio je. „Ali sa pamentnim softverom možemo učiniti da on radi mnogo komplikovanije pokrete.“

MX3D će moći da koristi kod koji razvija za most za razvoj i izgradnju mnogih drugih struktura, objasnio je.

„Most je projekat iz koga mnogo učimo. Trudimo se da testiramo sve aspekte tehnologije da bismo razvili softver“, rekao je Laarman.
„Na kraju će sve ovo dovesti do zaista velikog  broja algoritama i spisa, koje se u budućnosti mogu koristiti za sve vrste geometrije. Nakon što se most završi, siguran sam da možemo da idemo u mnogo više različitih pravaca.“

Laarman je uveren da će se roboti i 3D tehnike štampanja sve više i više koristiti u građevinskoj industriji.

„U budućnosti, roboti će biti veoma važni u građevinrstvu“, rekao je. „Ovo predstavlja mnogo pristupačniji način stvaranja/proizvodnje stvari.“

„Mogu se štampati milioni različitih vrsta objekata sa samo jednom mašinom. To je ono što smo spremni da uradimo odmah i ovo je samo početak.“

Ovaj film je snimio Dezeen u Amsterdamu. Slike i dodatni snimci koji se koriste u filmu su tu zahvaljujući MX3D.

 

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
DARKO 15.04.2024.
Nadam se da će ulazak u tunel biti kroz par...
Nemanja 31.03.2024.
A coskovi kako se zidaju?
Miodrag 30.03.2024.
Kuću sam počeo da gradim na porodicnom iman...
Milan 30.03.2024.
Kad završe Ameri ovaj hotel nebi bilo loše ...
Dr 20.03.2024.
Najveća prednost betonskog crepa u odnosu n...

;